Haberler

Mobile Legends ve Moba Tarihi, Moba Oyun Türü nedir ?

Moba nedir ? Moba Tarihi Gelişimi

MultiPlayer Online Battle Arena ”Çevrim içi çok oyunculu savaş arenası” anlamına gelen Moba ; Gerçek zamanlı strateji, savaş türü oyunlardır. Genellikle 5 kişiden oluşan 2 takım vardır. Takımlar rakip takımın üssünü yok etmek için mücadele ederler. Bu mücadeleyi yaparken de harita üzerindeki 3 koridoru (Kulvar) kullanırlar. Üst koridor, Orta koridor, Alt koridor.

Moba Oyun Kültürünün İlk Örnekleri;

Moba türü dünyada ilk defa 1989 yılında, SegaMega Drive/Genesis şirketi tarafından Warcraft III: Reign of Chaos adındaki oyunda kullanılmıştır. İlerleyen yıllarda IceFrog adlı tasarımcı moba video oyun türünün atası olarak kabul edilen Dota‘yı piyasaya çıkartmıştır. Ardından 2008 yılında Valve Corporation şirketi Dotay’ı IceFrog adlı tasarımcıdan satın alarak geliştirip bir dönemi kasıp kavuran oyuncuları saatlerce bilgisayarının başına kitleyen rekabetin, stratejinin ve takım oyunun temellerinin atıldığı Dota 2 böylelikle MOBA (Çok Oyunculu Savaş Arenası) dünyasına öncü olmuş, ilerleyen yıllarda çıkan MOBA (Çok Oyunculu Savaş Arenası) tabanlı oyunlar Dota2 den esinlenerek yapılmıştır. 27 Ekim 2009 tarihinde MOBA (Çok Oyunculu Savaş Arenası) türü oyunlara farklı bir soluk getiren Riot Games şirketi League of Legends (Efsaneler Ligi) adındaki oyunu çıkartarak Moba oyunlara birkaç yenilik getirmiştir. Harita olarak Warcraft 3‘ün Defense of the Ancients haritası örnek olarak kullanılmıştır. Dota 2 modundan farklı olarak oyuna Rün sitemi eklenmiştir ve artık oyuncuların aldıkları itemler kahramanların yeteneklerine etki etmeye başlamıştır. Heroes of Newerth (Newerth in kahramanları) ; S2 Games tarafından 29 Temmuz 2011 tarihinde ücretsiz bir oyun olarak yayımlanmıştır. Warcraft 3 ün Defense of the Ancients haritasının şekli kullanılarak IceFrogdan izin alınarak çıkarılmıştır. Heroes of Newerth (Newerth in kahramanları) oyununda Dota‘dan bazı kahramanlar alınmış diğer kahramanlar küçük rutüşlarla kullanılmıştır bunun yanında bir çok farklı kahramanda bulunmaktadır.Her MOBA oyunundaki gibi bu oyunumuzda da beşer kişilik 2 takım bulunmakta yeşil renkliler iyileri yani Legionları kırmızı renkliler ise Hellbourne yani kötüleri temsil etmektedir.Oyuna yeni başlayanlar için 3.seviyeye kadar oyunlar oyuncuların oyunu kavrayabilmesi için alıştırma amaçlıdır. 3.seviyeye gelen bir oyuncu artık dereceli maçlara girebilmektedir.

Moba Oyunlar

Mobile Legends ve Moba

Mobile Legends :Moontoon şirketi tarafından geliştirilen oyun 11 Temmuz 2016’da oyuncularıyla buluşturulmuştur. Mobile Legend android ve İos işletim sistemli telefonlarda oynana bilmektedir.Telefondan oyun oynamayı tercih eden oyuncular,moba oyunlarına yeni başlayan oyuncular için Mobile Legends başlangıç aşamasında ideal bir moba oyunudur.Diğer moba oyunlarının aksine Mobile Legends şirketi nispeten daha kolay ve sadedir.Oyunun genel yapısı moba oyunlarının haritasının benzeri biçimdedir. 3 koridor(kulvar) bulunmaktadır.Alt kordior, orta koridor ve üst koridor. Bunun yanında orman görevleri zıt bir şekilde konumlandırılmıştır.

Mobile Legends ve Moba oyun kültürü
Mobile Legends ve Moba Kültürü

Mobile Legends ve Moba kültürüne dair birçok oynanış rehberini, taktikleri mobilelegendsrehberi.com ‘ da bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu